Акваріумістикою захоплююся не дуже давно, але мене сміливо можна назвати акваріумістом-універсалом. В чому полягає моя універсальність? Та все просто. Комусь подобаються травники, хтось без розуму від цихлид, деякі люди дуже люблять ракоподібних, а деяким все одно, що діється в їх акваріумах. На останніх я ні краплі не схожий, а от на інших - дуже навіть. У мене не так багато акваріумів, але у всіх них намагаюся тримати те, що мені подобається: є акваріум з креветками, тобто з Лампрологус сіміліс (карликова цихлида озера Танганьїка), гуппі є, куди без них, апістограмми і при цьому основний акваріум у мене , вважаю непоганий травнічек.
Так от до чого це все сказав?! Ну тут все просто, буду знайомити читачів не стільки з рибою, рослинами або роботами, а з тим що б я дуже хотів містити у себе, завести або побудувати. Сьогодні спробую розповісти трохи про ляліуси (Colisa lalia).
Дуже красива рибка із сімейства лабірінтових. Якби мені на самому початку мого захоплення поставили два акваріуми з гурамі і ляліусамі, в житті б не сказав, хто з них хто, але обидві рибки сильно мене захопили. Дуже важливим фактором в утриманні ляліуси є те, що для цього не потрібен великий акваріум, адже погодьтеся багатьох з нас зупиняє у прагненні поставити акваріум думка про те, що в наших квартирах і так не багато місця, а тут ще треба їм ділитися з рибками. Але ляліус ідеально підходить. Досить буде і 10-20 л акваріума, адже, погодьтеся, що таке 10 літрів, всього лише 30 см довжини і 18 ширини, така площа завжди знайдеться в будь-якій квартирі. Так от у нас є невеликий акваріум для прекрасних рибок, що ж робити далі?!
Що знадобиться для утримання ляліуси, за умови, що акваріум вже є. Почнемо з грунту. Як і багато яскраві рибки, ляліуси дуже у виграшному світлі виглядають на темному грунті, значить поспішаємо придбати темний грунт, можна (читати як краще) навіть придбати чорний грунт, наприклад чорний базальт. Крок два. Враховуючи природну лякливість рибок, варто приділити увагу посадці рослин. Краще, звичайно, засадити акваріум щільніше, щоб було місце, де полохлива рибка могла б сховатися. Тут прошу звернути увагу, що не варто засаджувати прямо весь акваріум в стилі Джунглі, необхідно залишити зони для вільного плавання.
І так у нас є акваріум з грунтом і рослинами - відмінно. Компресор. Якщо ви придбали компресор для подачі повітря в акваріум, можете сміливо його відключити і сховати до тих пір поки: А) не купите новий акваріум, Б) не зважитеся поміняти риб, тому ляліуси компресор не потрібен, у них є спеціальний орган - лабіринт, за допомогою якого вони дихають атмосферним повітрям. Залишилося тільки зробити, купити, спорудити світло для цього чудового акваріуму і в путь!
Акваріум у нас є, далі непогано було б знати прості речі, які допоможуть уникнути помилок. Годувати варто різноманітними кормами, благо зараз їх дуже великий вибір. Я б порадив вам зупинитися на замороженому кормі дафнії, циклопа, а так само спеціальних сухих кормах. Можна риб побалувати трубочник і мотилем, але тут потрібно пам'ятати про двох правилах: 1. не перегодовувати риб, тому це погано позначиться на їхньому здоров'ї 2. купувати живий корм в перевірених місцях і бути обережним на предмет занесення різних паразитів. Температуру в акваріумі краще тримати в межах 24-26 градусів, так як ляліус рибка у нас теплолюбна.
Через деякий час після запуску акваріума виникає питання з розмноженням. Дійсно, ну а чому б не допомогти своїм вихованцям плюс отримати кайф від підняття і спостереження за народженням і розвитком нового життя. Для цього розсаджує самця і самку, краще почекати тиждень-два, потім переносимо їх в загальний акваріум, піднімаємо температуру до 28-29 градусів, пускаємо по поверхні води ряску або Річі (годяться всі плаваючі рослини або рослини досягли поверхні води). Багато разів спостерігаючи за нерестовий танцями півників завжди дивувався їх граціозності і завжди мені подобалися ці обійми. Той же процес відбувається і у ляліуси. Ось подивіться, впевнений, вам дуже сподобається, як самець після того, як побудує гніздо з пухирців, заганяє самку під гніздо, ніжно обіймає і видавлює ікру, потім збирає її і поміщає в гніздо, прекрасне видовище скажу я вам. Далі після нересту самку прибираємо для того, щоб самець не хвилювався і стежив за своїм потомством. Коли мальок попливе видаляємо і самця і починаємо годувати малюків живий пилом, наприклад инфузорией. Потім переходимо на більш поживні корми такі як наупліі артемії і в загальному насолоджуємося прекрасним відчуттям батьківства чи материнства (залежить від статі господаря акваруіма). Ну в загальному напевно і все, якщо ви перейнялися бажанням містити цю прекрасну рибу, то я дуже задоволений і намагався не даремно.